November 6-8 2015
Northwestern University, Evanston

The second New Music Conference and Festival NUNC! 2 will take place at the Bienen School of Music at Northwestern University November 6-8 2015. Participation in NUNC! 2 is free.

Composers, performers, theorists, musicologists, and New Music interested people in general are welcome to participate at a weekend of concerts, presentations, workshops, reading sessions, and masterclasses.

Presented by the Institute for New Music, Bienen School of Music, Northwestern University

Director: Hans Thomalla
Associate director: Ben Bolter

Bienen music ensemblesInvited composers

Rick Burckhardt
Ann Cleare
Donnacha Dennehy
Ted Hearne
Kate Soper

Ensembles in Residence

Ensemble Dal Niente
Third Coast Percussion

Bienen School of Music Participating Ensembles

Bienen Contemporary/Early Vocal Ensemble (Dir. Donald Nally)
Contemporary Music Ensemble (Dir. Alan Pierson and Ben Bolter)
Northwestern University Symphony Orchestra
University Chorale

Participating Bienen School Faculty

Ryan Dohoney (Musicology)
Taimur Sullivan (Saxophone)
Hans Thomalla (Composition)
Jay Alan Yim (Composition)


All participants must sign in for the conference in the lobby of Ryan Center for the Musical Arts. 

Friday, November 6

2:00-5:00 p.m.
Location: McCLINTOCK

Call for presentations

2:00 Celeste Oram - Nothing you see here is fake; it's merely controlled: Scores made from real-time media
2:30 Mike Boyd - Site-Specificity in the Music of John Cage
3:15 Suzanne Thorpe - Interrelatedness in Site-specific Sound Composition
3:45 Robert Reinhart - Singing in Quarter Tones: Strategies for Performance, Ear Training, and Composition
4:15 Joan Pamies - Music against Capital: The Aesthetics of Purpose
5:00 Ian Power - Art, Politics, and Activism in the Many Genres of Rick Burkhardt
5:30 Siegfried Lecture/ Recital - Embodying Labor: Figurative Work in Franck Bedrossian's "La Solitude du coureur de fond"

7:30 p.m.

Northwestern University Symphony Orchestra, University Chorale,
Bienen Contemporary/Early Vocal Ensemble, Anima Singers

Welcome Address (Hans Thomalla)

John Adams On the Transmigration of Souls
Kaija Saariaho Oltra Mar

Dir. Donald Nally
Buy Tickets

10:00 p.m.
Location: GALVIN

Marilyn Nonken, piano
Morton Feldman Triadic Memories
Buy Tickets

Saturday, November 7

Teaching assignments (times TBA): Yim – LL113; Soper – LL115; Hearne – LL121

9:00-11:45 a.m.
Location: McCLINTOCK

Call for Performances

9:00 Aaron Butler: Tristan Perich, Observations (crotales and 6-bit electronics)
9:15 Ben Melsky: Tomas Gueglio-Saccone, After L’addio (harp)
9:25 Weston Olenki: Timothy McCormack Heavy Matter (trombone)
9:40 Katie Schoepflin: Pierce Gradone Automation (Bass clarinet)
9:50 Piotr Szwczyk: Selections from Violin Futura Project: (violin) 
10:00 Fonema Consort: Clint McCallum Twinzies (flute and voice)


10:25 Chris Jones Artifact (piano) 
10:40 Dan Tramte i/o for Glissando Headjoint Flute, marimba and piano
Trio Interspheres
10:55 Matt Kline: Navarro Too Big for the Door (bass)
11:05 Erin Cameron: Liza Lim Sonorous Body (clarinet)
11:20 andPlay Duo: David Bird Bezier (violin and viola)
11:30 Liam Hockley: Ray Evanoff Narratives (clarinet)
11:45 Eric Hollander: Pinson, Shattering Monolith (viola)
11:50 Tom Snydacker and Danika Paskvan: Georghes Aperghis Rasch (saxophone and viola)

Noon-1:00 p.m.

Presentation Call for Scores 2
Ensemble Dal Niente

12:00 Murat Colak - NEFES.PAS.ÇIRA.IŞI (flute, percussion)
12:15 Ian Power - For *Current* Resonance (piano, percussion)


12:30 Luis Fernando Amaya Muñoz El hombre que fue comido por los tigres
(soprano, sax, percussion, piano, conductor)
12:45 Louis Goldford The Fiction of Time Destroyed
(alto flute, bass clarinet, piano, conductor electronics)

2:00-4:00 p.m.
Location: McCLINTOCK

Keynote Plenary Session 

2:00 Amy Cimini - "Maryanne Amacher's Living Sound”
2:45 Holly Watkins - "On Not Letting Sounds Be Themselves”
3:30 Discussion

5:00-6:00 p.m.
Location: GALVIN

Third Coast Percussion

Isaac Schankler Blindnesses
Carl Schimmel Serving Size 4 Bunnies
Steven Snowden A Man with a Gun Lives Here
Chris Fischer-Lochhead On Tenterhooks

6:15 p.m.

Call for Scores 3 Presentation

6:15 James Young, Rainbow Shark (Excerpts)
6:30 M.O. Abbott Water Lettuce
6:40 Brian Penkrot Second Meiosis
6:55 Nicholas Cline Water Witching
7:05 Emilie Le Bel Annette

8:00 p.m.
Location: GALVIN

Contemporary Music Ensemble
Anne Cleare On Magnetic Fields
Ted Hearne Katrina Ballads
Dennehy Gra Agus Bas
Buy Tickets

Sunday, November 8

Teaching assignments (times TBA): Burkhardt – LL113; Dennehy – LL115; Cleare– LL121

9:00 a.m.-Noon
Location: McCLINTOCK

Call for Presentations 2

9:00 Eliza Brown - “An Internal Theater": Musical Characterization in Chaya Czernowin's Pnima...ins Innere.
9:30 Ori Talmon - Music and the Visual Arts- The Ensemble as a Translator of Experience
10:00 Daniel Tacke - musica ricercata | musica poetica
10:30 Break
10:45 Will Mason - Affect in Contemporary Electroacoustic Music: A perspective from Embodied Cognition
11:15 Ray Evanoff - Collaboration's Influence on a Developing Compositional Language

Noon-1 p.m.
Location: GALVIN

Call for Scores 4 Presentation

Third Coast Percussion

12:00 Brian Heim Cymbal Quartet
12:15 Kristina Warren Al Lado
12:25 Seung-Won Oh Canonic Phases

2:00-5:00 p.m.
Location: McCLINTOCK

Guest composer Presentations

2:00 Ted Hearne
2:40 Donnacha Dennehy
3:40 Ann Cleare
4:20 Rick Burckhardt
5:20 Kate Soper

7:00 p.m.

Final Concert

Bienen Contemporary/Early Vocal Ensemble
Ben Zucker - Time Passes
David Lipten - Quick Psalm from How To

Ensemble Dal Niente
Igor Santos Etude # 1 (piano/synthesizer)
Burkhardt – Alban
Annie Hui-Hsin TEE/Tee/T (violin, marimba, piano, saxophone)
Soper – Voices of the Killing Jar

Works from Call for Performers:

Daniel Tacke aria mit veränderungen for violin and harpsichord
Sarah Jones-Hayes (Violin), Daniel Tacke (Harpsichord)

William Dougherty Megadont for three Baritone Saxophones (Taimur Sullivan)

David Biedenbender You’ve been talking in your sleep for Saxophone Quartet; Dasch Quartet

Evan Johnson, Supplement
Carlos Corderio (Clarinet)

Takao Hyakutome, TBD 

Piano Duo Chan-McCollough
John Adams, Hallelujah Junction

Buy Tickets

10:00 p.m.

Party (Location TBD)


McClintock = David and Carol McClintock Choral and Recital Room in RCMA
Galvin = Mary B. Galvin Recital Hall in RCMA
Pick-Staiger = Pick-Staiger Concert Hall
Regenstein = Master Class Room in Regenstein Hall

Learn more about these facilities